top of page

 O výstavě 

Věříme, že místa, kde se po staletí konaly rituály, by neměla být zapomenuta.

 

Instalace studentů a absolventů ateliéru Socha a prostor profesora Jiřího Beránka vznikla na začátku října v jedné z největších industriálních kulturních památek v Praze - Nákladovém nádraží Žižkov.

 

Výstava Ex situ byla vyvrcholením několikaletého studentského projektu Zaniklé a ohrožené kostely zaštítěného Plzní EHMK 2015 a Plzeňským krajem.

 

Prezentováno bylo 12 instalací vytvořených v opuštěných kostelech Plzeňského kraje, které doplnily velkoformátové sochařské objekty reagující přímo na prostor Nákladového nádraží Žižkov a navazující na koncept celého projektu. Instalace na terase byla vytvořena skupinou Deforma a ve vnitřních prostorech Jakubem Hanzlem s Jakubem Hadravou. Vzniklo tak unikátní spojení industriálních a sakrálních památek.

 

Cílem projektu není rekonstrukce opuštěných sakrálních objektů v pohraničních oblastech, jako spíš upozornění na celou problematiku. Smyslem tvorby v téměř rozpadlých objektech je poukázat na paměť těchto míst, která si udržela svou vnitřní sílu, přestože je od nich odvrácena pozornost dnešní společnosti. Vzniká tak něco, co lze vnímat jako novodobou poutní cestu po západních Čechách.

 

Studenti a absolventi profesora Jiřího Beránka se zejména zaměřují na land-art, blízké jsou jim i sites-pecific instalace. Jak napovídá název ateliéru, prostor a jeho vnímání je pro ně zásadní.

Nejde jen o sochy-předměty, ale i o souvislosti s místem, které je pro tvorbu určující. Nejinak tomu bude i na výstavě Ex situ.

 

Latinský termín ex situ v překladu znamená mimo původní místo a je přesným pojmenováním pro zkušenost autorů vyňatou z místa svého vzniku a dopravenou do zdánlivě nesouvisejícího prostředí Nákladového nádraží Žižkov. To s opuštěnými sakrálními prostory spojuje jeho aktuální stav. Přestože daná místa vznikla a byla opuštěna z rozdílných důvodů, dospěla do stejného stádia. Velkorysá, ale vyprázdněná architektura se stala upomínkou dřívějších dob a její opětovné naplnění je třeba hledat, stejně jako náš vztah k těmto památkám.

 

Výstava se konala za podpory Plzně Evropského hlavního města kultury 2015.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

9.10. přednáškový blok na téma: Opuštěné památky

18:00 Jiří Kupka – Opuštěné památky a historické struktury v krajině

19:30 Milan Valenčík – Zničené a poškozené památky v Česku

 

10.10. panelová diskuze na téma: „Společně kulturou proti chátrání“

začátek v 16:00

diskuze se zúčastní: autonomní sociální centrum Klinika, Martina Dobrovolná z brněnské Kultury proti chátrání, teoretička výtvarného umění Radka Schmelzová, sdružení Štkaní (Helena Potměšilová)

 

Depresivní děti touží po penězích: Reliquiarium Showroom - interaktivní instalace z projektu Reliquiarium

14:00 - 16:00 a 19:00 - 21:00

 

16.10. panelová diskuze na téma: Opuštěné kostely - minulost a budoucnost

začátek v 19:00

diskuze se zúčastní: Jakub Děd ze sdružení Omnium, socioložka Terezie Lokšová, architekt Jan Soukup

21:00: literárně hudební vystoupení Petry Stré a kapely Durkheim Dolls

 

 

bottom of page